
Igo Japins ieteikumi gudriem velo treniņiem (1. daļa)
Panākumiem bagātais riteņbraukšanas treneris un sacensību rīkotājs Igo Japiņš vēlas dalīties savā pieredzē par treniņiem.
Tas noderēs visiem - gan jauniešiem, gan amatieriem...
👉1. TRENIŅUS UZSĀC PAKĀPENISKI
Ja esi izdomājis uzsākt treniņus, sāc pavisam mierīgi, bez lielas piepūles. Sāc ar 1 stundas braucienu un pakāpeniski palielini treniņa ilgumu. Pēc 3 nedēļām jau varēsi just, ka kājas sākt griezt pedāļus bez piepūles. Pēc 6 nedēļu treniņiem ( ne mazāk kā 3 reizes nedēļā ) vari sākt domāt par dalību sacensībās.
👉 2. TRENĒJIES PEC SISTĒMAS,
Ir sekojoši treniņu cikli. Nedēļas cikls, mēneša cikls, gada cikls, vairāku gadu cikls. Viss atkarīgs kādus mērķus esi sev uzstādījis.
Nedēļas cikli TR – Atpūta – TR – Atpūta – TR – Atpūta, Atpūta,
TR – TR – Atpūta – TR – TR – Atpūta, Atpūta,
TR – TR – TR – Atpūta – TR – TR – Atpūta.
Jāņem gan vērā, ka katram cilvēkam var būt savas īpatnības. Tāpēc pirms treniņu uzsākšanas iesaku aiziet pie sporta ārsta un pārbaudīt savu veselības stāvokli.
👉 3. MĀKI SAVIENOT SS ( velo ) UN VFS ( fiziskā sagatavotība ) TRENIŅUS,
No sirds iesaku savā treniņu programmā iekļaut fiziskās sagatavotības vingrojumus. Braucot ar riteni kalnainā apvidū tiek ieslēgti ne tikai kāju muskuļi, bet arī rokas, mugura, vēdera muskulatūra. Minimums ko vajadzētu darīt ir iekļaut šo muskuļu daļu vingrinājumus rīta rosmē.
👉 4. ATPŪTA IR TIKPAT SVARĪGA KĀ TRENIŅI,
Kā jau augstāk minēju, ir nepieciešams miksēt treniņus un atpūtu. Sevišķi svarīgi tas ir uzsākot sezonu un intensīvā sacensību periodā. Var arī atpūsties, kad pēc gara un grūta treniņa nākošā dienā noripini ar savu riteni 45 minūtes. Pēc šāda treniņa ātrāk atjaunosi spēkus.
👉 5. PĒC KATRA TRENIŅA IZSTAIPI SAVUS MUSKUĻUS.
Ļoti svarīgi izstaipīt savus muskuļus pēc treniņa vai sacensībām – kājas, muguru, kaklu, rokas. Velti tam nozīmīgu laiku.
👉 6. TRENĒJIES TRENIŅOS, SACENTIES SACENSĪBĀS.
Treniņi ir domāti lai Tu uzkrātu spēkus, sacensības lai Tu pārbaudītu sevi un parādītu citiem cik stiprs Tu esi. Tāpēc jau ir sacensības, kurās Tu parādi savu varēšanu sev uz citiem.
👉 7. IZVEIDO NETĀLU NO MĀJAS TEHNISKU TRASĪTI, KURĀ BEZ TEVIS VAR TRENĒTIES ARĪ TAVA DRAUDZENE, SIEVA VAI BĒRNI,
Vienalga vai esi šosejas, vai MTB braucējs, pilnveido savas prasmes pārvaldīt velosipēdu. Atrodi vietu kur izveidot nelielu trasīti ar asiem pagriezieniem, nelieliem nobraucieniem un kāpumiem. Šādā trasītē Tu vari pilnveidot savu māku pārvaldīt velosipēdu. Pakāpeniski vari sarežģīt savu trasīti (braukt pretējā virzienā). Aicinu sarīkot mazas sacensības uz laiku.
👉 8. UZTURĀ TRENIŅU VAI SACENSĪBU LAIKĀ, PUDELĒ VAR IELIET ARĪ AUZU PĀRSLU TUMI,
Veicot garākus treniņus, virs 2, 5 – 3 stundām un vairāk, savā pudelē vari ieliet nokāstu auzu putras uzlējumu. Viegli un lēti pagatavot, toties garantēju, ka spēki tevi neatstās. Vari pievienot nedaudz sāli un cukuru vai medu.
👉 9. ATTĪSTI SAVAS LABĀKĀS ĪPAŠĪBAS, NEAIZMIRSTI PIE KĀ TEV VĒL JĀPIESTRĀDĀ,
Katram cilvēkam ir dažāda ķermeņa uzbūve un fiziskās īpašības. Vieni ir ātri, citi izturīgi u.t.t. Ja esi noteicis savas fiziskās īpašības, kuras Tev ļauj sasniegt labāku rezultātu, tad arī turpini tās attīstīt, bet neaizmirsti arī piestrādāt pie pārējām īpašībām.
👉 10. ATCERIES KA PRETĪ UZVARAI TEVI AIZVEDĪS TAVA KONDĪCIJA UN TIKAI TAD VELOSIPĒDS.
Mūsdienās var nopirkt jebkādu velosipēdu. Taču galvenais uzvaras kaldinātājs būsi tu pats, ar saviem muskuļiem. Ņem vērā, ka Nr 1 ir trenēties un Nr 2 ir velosipēds. Kad jutīsi, ka tava kondīcija ir pietiekami augsta, tiecies arī pēc labāka velosipēda. Nav liela atšķirība braukt ar Shimano XT vai XTR grupu. Atšķirība ir naudā kuru Tu dažkārt izdod par nevajadzīgu greznību.
☝️Ja vēlies uzdot jautājumu Igo, raksti uz info@velo.lv.
Turpinājums sekos...